Jdi na obsah Jdi na menu

Blog

OSHO NADABRAHMA MEDITACE 

Scházíme se v počtu celkem 6 osob. Přivítáme se a dostáváme podrobné instrukce od Aničky, která nás meditací provede. Celá meditace bude trvat hodinu a skládat se ze tří částí*.

A už začínáme, na řadu přichází první část meditace – máme za úkol 30 minut mručet…Tak jo, začínám mručet…nejde mi to, lapám po dechu, mám pocit nedostatku kyslíku, škrábe mě v krku, chce se mi kašlat, stěží to ovládám…ach jo, dyť to je vlastně úplná pitomost sedět tady s ostatníma a společně mručet nebo bzučet nebo co to vlastně je…nejde mi to, sakra, to nemůžu vydržet půl hodiny!! Přemýšlím, co jsem ještě nestihla dnes udělat, co mě čeká zítra a vzápětí si to uvědomuju, nejsem tu proto, abych něco vymýšlela nebo přemýšlela, naopak…tak jo, no, zkusím se víc soustředit a otravné myšlenky poslat k šípku. Po chvilce se mi zdá, že už tolik nelapám po dechu, už mi i to mručení jde lépe a dokonce i s delší výdrží…tak asi něco málo na tom bude, dobře no… dokonce už si mručím i různé melodie a začíná mě to i bavit!

Nevím, v „kolikáté minutě“ jsem si to teprve začala užívat a konečně se do toho položila celou svou bytostí, na tom nesejde, vím jen, že zastavit tu hlavu a tisíce myšlenek v ní bylo tentokrát sakra náročný, ale když se chce, tak jde nakonec všechno a mně se pak nechtělo už přestat.

Vnímala jsem jak hudbu, tak vlastní mručení i zvuky od ostatních a bylo mi „najednou“ tak dobře, postupně jsem cítila takovou zvláštní úlevu po celém těle a hlavně v hlavě. Přetlak zmizel, rozpustil se. Najednou cink, konec první fáze, už?? Tak brzy? To už je fakt půlhodina??

Nastává druhá část, velmi zjednodušeně řečeno práce s vlastní energií. Tu si pomalinku „nabíráte“ rukama nejprve od sebe, pak k sobě, těžko se to popisuje někomu, kdo si to nezkusil na vlastní kůži…nechávám vše plynout, nepřemýšlím, přichází mrazení, proudy energie probíhající po zádech a pak i celým tělem, chce se mi brečet, tak to pouštím, no co už…přichází obrovská úleva, klid, pocit, že všecko je jak má být a všecko zvládnu…zároveň cítím silný pocit sounáležitosti k lidem v místnosti, taky sama k sobě a pak jakoby k celému světu. Je mi jedno, jestli to zní hloupě nebo naivně, ten pocit se dá slovy vystihnout jen stěží …

Ve třetí fázi pak už jen sedím v tichu a vychutnávám si spolu s ostatními ten nesmírný klid a nepopsatelné uvolnění. 15 minut v naprostém tichu Vám najednou připadá jako hodina…zvláštní, jak při různých příležitostech utíká čas jinak rychle.

Po zaznění závěrečného zvonečku se mi nechce ani otevřít oči, natož mluvit a pak dokonce ještě vstát a někam jít…ufff…to bude dřina! 

Pomalu se probíráme, po chvilce začínáme i mluvit. Společně si sdělujeme zážitky a je nám prostě dobře.

Děkuju moc všem, kteří přišli a moc se těším na příští setkání, tentokrát ve středu 2. listopadu v 18:45 hod.

Jste vítáni všichni, kdo se chcete „hodit do klidu“ společně s námi, upustit páru, kdo si dokážete najít aspoň trochu času jen sami pro sebe bez pocitu viny (protože ten pocit máme v sobě po staletí a je čas se ho začít zbavovat).

Těším se na Vás! smiley Alena Ř., majitelka studia


*Nadabrahma je klidná meditace vycházející ze starodávných tibetských meditací. Uvádíme v ní do souladu konfliktní části našeho já – skrze zvučení (zvuk „mmm“, angl. humming) a pohyb rukou. Když se mysl a tělo sjednotí, opustíme jejich omezení a staneme se jejich svobodným svědkem. Ve sledování přichází mír, ticho a blaženost.

Meditace trvá hodinu a má tři fáze. Po celou dobu jsou oči zavřené.

1.fáze – zvučení (30 min)

Seďte v uvolněné poloze se zavřenýma očima a ústy. Začněte zvučet, dost hlasitě na to, aby vás slyšeli ostatní a abyste vytvořili v těle vibrace. Můžete si představovat dutou rouru nebo prázdnou nádobu, vyplněnou pouze vibracemi zvučení. Po chvíli zvučení bude fungovat samo a vy budete pouze jeho posluchačem. Nevyžaduje se zvláštní dechová technika, můžete změnit výšku tónu nebo se jemně a pomalu pohybovat.

2. fáze – pohyb rukou (15min)

Druhá fáze je rozdělená do dvou částí po 7,5 minutách. V první polovině děláme kruhové pohyby rukama směrem ven, dlaně směřují nahoru. Začněte u pupku, obě ruce se pohybují dopředu, pak se oddělí a každou rukou opisujeme symetrický kruh, jednou vlevo, druhou vpravo. Pohyb má být velmi pomalý, až neznatelný. Prociťujte, že vydáváte energii ven, do prostoru. Po 7,5 minutách otočte ruce, a začněte jimi pohybovat opačným směrem, dlaně směřují stále k zemi. Ruce se budou setkávat u pupku, a každá zvlášť bude směrovat k boku. Prociťujte, jak ukládáte energii dovnitř. Stejně jako v první polovině nebraňte tělu ve vláčných, pomalých pohybech.

3. fáze – sezení v tichu (15min)

Seďte uvolněně v tichu.